تنگی‌ دریچه آئورت مهم‌ترین بیماری دریچه‌ای قلب در کشورهای توسعه‌یافته است که بیشتر افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می‌سازد.. تنگى دژنراتیو (دریچه‌هاى شدیداً کلسیفیه) شایع‌ترین علت تعویض دریچهٔ آئورت در بزرگسالان است. بسیاری از بیماران دچار تنگی بی‌علامت آئورت، مبتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی همزمان نظیر فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری شریان کرونر نیز هستند که این موارد را هم باید با دقت ارزیابی و درمان کرد. تنگی دریچه آئورت با عوارض و مرگ و میر بیشتری نسبت به دیگر بیماری‌های دریچه‌ای قلب همراه است.برای کسب اطلاعات در مورد تنگی دریچه میترال بر روی لینک کلیک نمائید.

تنگى آئورت در جوانان به احتمال زیاد یک مشکل مادرزادى است (دریچه آئورت دو لتی). بروز تنگی قابل‌توجه آئورت در افراد مبتلا به دریچه آئورت دو لتی مادرزادی زودتر رخ می‌دهد. با وجودی که میزان بقا در بیماران بی‌علامت نرمال است اما پس از ظهور علایم به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
نارسایی دریچه آئورت قلب، به معنای اختلال در عملکرد دریچه آئورت به گشاد شدن یا ضعیف شدن این دریچه و در نتیجه بازگشت خون به سمت عقب و به داخل بطن چپ قلب می‌باشد. مهم ترین حالت نارسایی دریچه آئورت زمانی است که نارسایی بر اثر عفونت و سوراخ شدن برگچه‌های (یا لت‌ها) دریچه ایجاد شده باشد.
ممکن است شخصی به نارسایی دریچه قلب مبتلا باشد اما تا سالها علائمی ‌بروز ندهد. علائم زمانی بروز می‌کنند که بطن چپ بزرگ می‌شود. به این دلیل که خون در بطن چپ برگشت می‌کند، عضلات آن مجبور به کار بیشتر برای بازگرداندن جریان خون هستند و به همین دلیل بطن چپ بزرگ می‌شود و موجب می‌شود مایع بیشتری در آن انباشته شود. در صورتی که ‌یکی از بیماری‌ها یا مشکلات زیر را در گذشته داشته‌اید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به نارسایی آئورت هستید:
 آسیب‌های دریچه‌ی آئورت: برخی از بیماری‌ها مانند آندوکارتیت یا تب روماتیسمی‌ ( در اثر تب روماتیسمی آسیبی دائمی ‌به دریچه‌های قلب و روماتیسم قلبی بوجود می آید ) می‌تواند موجب التهاب و آسیب رسیدن به دریچه قلب و نارسایی آن شود. برخی بیماری‌ها نیز موجب تنگ شدن دریچه‌ی آئورت می‌شوند.
 فشار خون بالا
 ابتلا به بیماری‌های مادرزادی دریچه‌های قلب
 سایر بیماری‌ها: برخی از بیماری‌ها مانند سندرم مارفان و اسپوندلیت آنکیلوزان (بیماری مفصلی مزمن و خود ایمنی) می‌تواند موجب گشاد شدن دریچه خون و بازگشت خون به قلب از طریق دریچه آئورت شود.
 سن: با بالا رفتن سن و از دوره‌ی میانسالی به بعد، برخی از بیماری‌های دریچه ای قلب و نارسایی دریچه‌ها بر اثر روند طبیعی تحلیل رفتن اعضای بدن، ایجاد می‌شوند.

988456341

علائم تنگی دریچه آئورت

اکثر بیماران مبتلا به این عارضه تا زمان پیشرفته شدن بیماری با هیچ علامتی مواجه نمی‌شوند. پزشک معمولاً بر اساس نتایج آزمایش‌ها و شنیدن صدای بروئی (صدای اضافه قلب) این بیماری را تشخیص می‌دهد. علائم تنگی دریچه آئورت عبارت‌اند از:
درد قفسه سینه: درد قفسه سینه هنگام فعالیت تشدید می‌شود و در بازو، گردن یا فک نیز منتشر می‌شود. بیمار از احساس تنگی یا فشار قفسه سینه شکایت دارد.
 سرفه‌های احتمالاً خونی
 مشکلات تنفسی هنگام ورزش کردن
 به سرعت خسته شدن
 تپش قلب
 غش کردن، ضعف یا سرگیجه داشتن هنگام فعالیت
اما علائم تنگی دریچه آئورت در نوزادان و کودکان عبارت‌اند از:
 به سرعت خسته شدن در اثر فعالیت‌های شدید بدنی (در موارد ملایم)
 افزایش نیافتن وزن
 کاهش اشتها و تغذیه نامناسب
 بروز مشکلات جدی تنفسی چند روز یا چند هفته پس از تولد (در موارد شدید)
عارضه‌های ملایم یا متوسط تنگی دریچه آئورت کودکان در گذر زمان تشدید می‌گردد و این دسته از کودکان مستعد ابتلا به عفونت قلبی هستند که در اصطلاح اندوکارتیت باکتریایی نامیده می‌شود.

علل تنگی دریچه آئورت

بطن چپ در اثر تنگ شدن دریچه آئورت باید برای پمپاژ خون از آئورت سخت‌تر کار کند. این فعالیت مضاعف عضله‌های دیواره‌های بطن را ضخیم‌تر می‌کند و به درد قفسه سینه دامن می‌زند. خون به موازات افزایش مستمر فشار به درون ریه برمی‌گردد. تنگی شدید دریچه آئورت میزان خونی را که به مغز و دیگر بخش‌های بدن می‌رسد، محدود می‌کند.
تنگی دریچه آئورت گاهی مادرزادی است، اما غالباً به مرور زمان بروز می‌یابد. احتمال دارد کودکان دچار تنگی دریچه آئورت از بدو تولد به عارضه‌های دیگری نیز مبتلا باشند. تنگی دریچه آئورت عمدتاً به دلیل انباشته شدن رسوب کلسیم رخ می‌دهد که از آن با اصطلاح تنگی دریچه آئورت کلسیفیه یاد می‌شود و عموماً سالمندان را درگیر می‌کند.
بدشکلی یا دو لت بودن دریچه آئورت رسوب کلسیم را تسریع می‌کند. کلسی شدن به ندرت در اثر مواردی مانند پرتودرمانی سرطان سینه که تابش اشعه به قفسه سینه را به دنبال دارد نیز شتاب می‌گیرد. گلو درد میکروبی یا مخملک (تب اسکارلت) نیز تب روماتیسمی را به دنبال دارد که می‌تواند به نوبه خود به تنگی دریچه آئورت بیانجامد؛ البته در این حالت بین بروز تب روماتیسمی و مشکلات دریچه آئورت ۵ تا ۱۰ سال یا بیشتر فاصله وجود دارد. در نهایت باید گفت که تنگی دریچه آئورت در مردان شایع‌تر است.

شخیص:

معاینه: یک یافته فیزیکی کلاسیک در تنگی آئورت، سوفل سیستولی خشن افزایش‌یابنده‌ـ‌کاهش‌یابنده است که با بیشترین شدت روی دومین فضای بین‌دنده‌ای سمت راست سمع می‌شود و به سمت شریان‌‌های کاروتید نیز انتشار می‌یابد. این یافته می‌تواند با کاهش قدرت و تاخیر در نبض کاروتید، طولانی‌شدن ضربة نوک قلب و محو شدن یا کاهش‌ پیدا کردن صدای دوم آئورت همراه باشد. با این همه، در سالمندان ممکن است سوفل از شدت کمتری برخوردار باشد. همچنین با افزایش بروز آترواسکلروز و پرفشاری خون در سالمندان، تغییرات کلاسیک ایجاد شده در نبض کاروتید ممکن است از نظر دور بمانند. یافته‌های معاینه بالینی به تنهایی قادر به رد کردن تنگی آئورت نیستند.
اکوکاردیوگرافی داپلر: به عنوان روش مطمئن و دقیق برای بیماران دچار علایم کلاسیک تنگی آئورت توصیه می‌شود. این روش برای برآورد سطح دریچه آئورت، حداکثر و میانگین اختلاف فشار دو سوی دریچه و حداکثر سرعت جریان آئورت مفید است.
همچنین اکوکاردیوگرافی اطلاعات خوبی را در زمینه کارکرد بطن چپ، فشار پرشدگی بطن چپ و اختلالات همزمان دریچه‌های دیگر فراهم می‌کند.
تست ورزش: تست ورزش برای ارزیابی بیماری عروق کرونر همزمان ( که با توجه به ریس فاکتور های مشابه شایع نیز می باشد) یا تعیین میزان تحمل فعالیت در بیماران دچار تنگی خفیف تا متوسط آئورت انجام می شود. افتراق بین بیمارانی که واقعا بی‌علامت هستند از کسانی که سطح فعالیت معمول آنها به کمتر از آستانه ایجاد علایم کاهش‌یافته، حایز اهمیت است. در طی تست ورزش در صورتی که بیمار با رسیدن به کمتر از ۸۰ حداکثر ضربان قلب پیش‌بینی شده دچار علامت شود یا پاسخ فشار خون وی غیرطبیعی باشد، عمل تعویض دریچه آئورت را باید مد نظر قرار داد. با این وجود گاهی از انجام این آزمون‌ در کسانی که به تنگی‌ قابل‌توجه آئورت مبتلا هستند خودداری باید کرد زیرا خطر مرگ هنگام انجام آزمون وجود دارد.
آنژیوگرافی کرونری: با توجه به همراهی زیاد درگیری عروق کرونری با تنگی آئورت، آنژیوگرافی تشخیصی قبل آز جراحی دریچه در بماران بزرگسال توصیه می شود.

درمان

درمان داروئی موثری برای تنگی آئورت وجود ندارد. کنترل عوامل خطر ( مثل بیماران کرونری قلب) موجب کاهش پیشرفت آن می شود. تعویض دریچه آ‌ئورت تنها درمان موثر برای تنگی آئورت شدید است. ترمیم دریچه آئورت توصیه نمی شود. میزان متوسط مرگ و میر حوالی عمل جراحی حدود ۴% و خطر اختلال کارکرد دریچه مصنوعی با درمان مناسب نزدیک به %۱ در سال است.مصرف داروی ضد انعقادی وارفارین ضروری است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتماس