داشتن یک رژیم غذایی سرشار از سبزی، میوه و لبنیات کم چرب و محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده و کلسترول، فشار خون را تا سطح ۱۴ میلی متر جیوه کاهش خواهد داد.

رژیم غذایی

افزایش زیاد سدیم و کاهش پتاسیم در بدن سبب افزایش فشار خون می شود. پتاسیم تأثیر منفی سدیم در افزایش فشارخون را کاهش می دهد. بهترین منابع پتاسیم میوه ها و سبزی ها هستند. از سیب زمینی غافل نشوید. این سبزی نشاسته ای علاوه بر پتاسیم دارای یک ترکیب کاهنده ی فشار خون بالا به نام کوکوآمین است(ترکیبی که در گذشته تصور می شد فقط در داروهای سنتی طب چینی وجود دارد) آلیسین موجود در سیر فعالیت پروتئینی بنام آنژیوتانسین 2 (Angiotensin 2) را مهار می کند، این پروتئین مسئول افزایش فشار خون است، همچنین سیر حاوی ماده ای بنام پلی سولفید است که توسط گلبول های قرمز خون به گازی بنام سولفید هیدروژن تبدیل و باعث گشاد شدن عروق خونی می گردد و با این مکانیزم کمک به کاهش فشار خون می کند.

چای سبز سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری از جمله: پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم است. هر فنجان چای حدود 2/0 میلی‌گرم فلوئور دارد که در چای سبز از دیگر گونه‌های چای بیشتر است. وجود این مواد مغذی در چای سبز، آن را ماده مناسبی برای تعدیل فشار خون کرده و علاوه بر آن به حفظ سلامت اعصاب و عروق نیز کمک می‌کند.

جداول علمی تعیین کرده است که نیاز روزانه بدن انسان به ماده معدنی منیزیم در حدود 250 میلی‌گرم است در حالی‌که هر صد گرم خرما 63 میلی‌گرم از این ماده‌معدنی مفید را داراست.

ماهی تازه، ‌منجمد یا کنسروشده ی بدون آب نمک (سدیم) ، خوب هستند. می‌توان ماهی را با برگ‌بو، شوید، فلفل قرمز و سیاه، ادویه‌ها، مرکبات، سس‌های خانگی بدون نمک و سایر سبزی‌ها معطر کرد. و از آن به عونان یکی از غذاهای کاهنده فشار خون استفاده کرد. ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب مفید از قبیل حلوا، قزل‌آلا و قباد چندین بار در هفته توصیه می‌شوند.

مصرف روزانه کاکائو به مدت حداقل ۲ هفته (هرچه کاکائو تلخ‌تر باشد بهتر است) می‌تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد. محققان می‌گویند فلاوانول گیاه کاکائو، که به نام epicatechinsشناخته می‌شود، عملکرد عروق خونی را توسط ریلکس کردن دیواره شریان‌ها بهبود می‌بخشد. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند اثرات مصرف کاکائو ملایم ولی بسیار مهم هستند، به این معنی که شما باید کاکائو را به عنوان یک مکمل در کنار داروهای فشار خونی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، مانند دیورتیک‌ها و یا مهار کننده‌های ACE استفاده کنید. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، از پروتکل‌های مورد استفاده در اکثر مطالعات پیروی کنید: معادل ۴۵۰ میلی گرم از فلاوانول، که معادل مقدار موجود در یک فنجان کاکائو داغ است را دو بار در روز مصرف کنید.

مرکبات، توت‌ها و سبزی‌های دارای برگ سبز، ‌منابع غنی ویتامین C هستند . دریافت کم این ویتامین باعث پرفشاری می شود. مصرف مکمل ویتامین C درافراد دچار پُرفشاری و همچنین افراد سالم سبب کاهش فشارخون می‌شود.

غذاهای خانگی کمک می‌کند روی موادغذایی که در غذایتان استفاده می‌کنید و مقدار سدیم، چربی و سایر چیزهایی که برایتان ضرر دارند، کنترل داشته باشید. غذاهای کنسروی حاوی مقادیر بالایی سدیم هستند و خیلی‌ها از این مسئله بی‌اطلاعند. حتماً قبل از خرید هر ماده‌غذایی به برچسب روی آن دقت کنید.

از سوسیس، کالباس، کنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده‌های گوشتی به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم باید پرهیز کرد. سبزی‌های کنسروشده در آب نمک، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور نیز نباید مصرف شوند.

بیشتر نمک مصرفی ما به غذای سفره یا آب مورد نیاز برای پخت غذا اضافه نشده است بلکه نمک در مرحله فرآوری، به خصوص به غذاهای تجارتی اضافه می‌شود. بسیاری از فرآورده‌های غلات از قبیل بیسکوبیت‌ها و کیک‌ها دارای مقداری سدیم هستند ولی مصرف کنندگان به دلیل طعم شیرین آنان متوجه نمی شوند. بنابراین افرادی که می‌خواهند دریافت نمک‌شان را کاهش دهند باید نان‌های کم نمک و پنیرهای کم نمک مصرف کرده و گوشت‌های نمک سود شده و زیتون‌های شور را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

داروهای کاهنده فشار خون

درمان صحيح بيماری پرفشاری خون، به لحاظ شيوع نسبتا زياد بيماری و عوارض جدی آن، بسيار با اهميت است و همکاری دو طرفه بیمار و پزشک را می طلبد.

تغيير شيوه زندگي در کنترل فشار خون بالا بسيار تاثيرگذار است ولي گاهي اوقات تغيير سبک زندگي کافي نيست. در اين گونه موارد پزشک شما علاوه بر رژيم غذايي و فعاليت بدني، دارو درماني را براي کاهش فشار خون توصيه خواهد کرد. نوع داروي تجويزي توسط پزشک، به سطح فشار خون شما و ابتلاي شما به ساير بيماري ها بستگي دارد.

داروهای کاهنده فشار خون به داروهایی گفته می‌شود که برای درمان فشار خون بالا به کار می رود.

با توجه به مکانیسمهای مختلف افزایش فشارخون داروهای مقابله با افزایش فشار خون به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند.

زمان مناسب مصرف داروهای فشار خون

با مصرف قرص‌های فشار خون هنگام شب می‌توان كنترل بهتری روی این بیماری داشت و به این ترتیب خطر ابتلا به حمله قلبی و سكته را كاهش داد.  نتایج مطالعات انجام شده توسط محققان اسپانیایی كه بیش از 5 سال به طول انجامیده است، اهمیت مصرف داروهای فشار خون هنگام شب را به اثبات رسانده است. در افراد سالم فشار خون هنگام شب بین 10 تا 20 درصد كاهش پیدا می‌كند اما در افراد مبتلا به فشار خون بالا این اتفاق نمی‌افتد و به همین دلیل آنها با احتمال بیشتری در شب‌ها دچار حمله قلبی و سكته خواهند شد. این تحقیقات نشان داده است، بهترین معیار پیش‌بینی احتمال ابتلا به حملات قلبی در بیماران، اندازه‌گیری فشار خون آنها هنگام شب است. بیشترین تاثیر داروهای فشار خون روی بیماران زمانی به دست می‌آید كه فرد قبل از رفتن به تختخواب اقدام به مصرف دارو كند.  اگرچه افرادی كه داروهای خود را هنگام صبح استفاده می‌كنند، نباید بدون مشورت با پزشك خود زمان مصرف دارو را به شب منتقل كنند.  بعضی از افراد ممكن است در خطر كاهش غیر‌طبیعی فشار خون قرار بگیرند  ونیز برخی داروها را به جهت ایجاد تکرر ادرار پیشنهاد میکنند طرف صبح مصرف شود .

برخی از داروهای کاهنده فشار خون عبارتند از:

آمییوراید : این دارو از گروه دیورتیک ها (مدر) و یک داروی ضد فشار خون محسوب می شود و برای فشار خون و ادم(تورم عمومی) ناشی از نارسایی قلبی استفاده می شود.

کلونیدین : این دارو از گروه آدرژنیک و یک داروی ضد فشار خون محسوب می شود و در کنترل فشار خون به ویژه همراه بیماری های کلیوی و درمان محرومیت از مواد مخدر ، در کودکان بسیار فعال کم توجه، در سردرد های میگرنی استفاده می شود.

نیتروگلیسیرین : این دارو از گروه نیترات ها و ضد درد قلبی ، ضد فشار خون بوده و در درمان و پیشگیری از درد های قلبی ( آنژین قلبی )، در نارسایی مزمن قلب ، آنفارکتوس حاد میوکارد، اسپاسم منتشر ریه ، فشار خون حاملگی استفاده می شود.

وراپامیل : این دارو از گروه دارویی دی فنیل آلکیل آمین و یک داروی ضد فشار خون محسوب می شود و برای درمان درد قلبی, فشار خون , بی نظمی قلبی ( به ویژه آریتمی PAT) استفاده می شود.

البته داروهای ذکر شده مانند سایر دارو ها باید به توصیه پزشک معالج مصرف شود زیرا میزان عوارض داروها در افراد مختلف متفاووت است و ممکن است برخی از افراد به دلیل وجود بیماری های و عارضه های قبلی امکان استفاده از داروها را نداشته باشند.

به یاد داشته باشید که علاوه بر درمان دارویی، داشتن رژیم غذایی مناسب، اصلاح شیوه زندگی، کاهش وزن اضافی بدن، همچنین پرهیز از مصرف نمک، الکل، سیگار و سایر دخانیات می تواند در پیشگیری و کنترل فشار خون کمک شایانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس