دلایل و علل بالا رفتن فشار خون

مطابق سرشماری که انجام شده حدود 80 %بیماری های قلبی مانند حملات قلبی و سایر بیماری های قلبی و عروقی در کشورهایی با درآمد کم و متوسط  است،که فشار خون آنها کنترل نشده است.پزشکان بروز فشار  بالای غیر طبیعی در شریان ها را علت مرگ و میر افراد ذکر میکند.

فشار خون بالا عامل مهم بروز بیماری عروق کرونر قلب، ایسکمی قلبی و سکته مغزی، نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی، خونریزی ته چشم، بزرگ شدن قلب و کاهش کارایی عضله قلب، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی کلیه به شمار می‌رود.

چرا فشار خون بالا می رود؟

از مهمترین دلایل بالا رفتن فشار خون عبارتند از:

 • سن: افراد مسن به خصوص در معرض خطر بالاتر ابتلا به سیستولیک  است. خطر  به علت سخت شدن رگها است.
 • وراثت: در صورتی که سابقه خانوادگی فشارخون بالا وجود دارد، شاید  یک دلیل  نگران کننده است. ارثی بودن فشار خون بالا ممکن است در سنین پایین  به بوجود آوردن فشار خون بالا منجر شود.
 • چاقی: فشار خون بالا در افراد چاق، دو برابر افرادی که اضافه وزن ندارند و در محدوده وزن طبیعی هستند، شایع ‌تر است. در این موارد، کاهش اندک وزن نیز به پایین آوردن فشار خون شما کمک می‌ کند.

زندگی  نیمکت نشینی  نه تنها باعث کمر درد می شود بلکه علل بالا رفتن فشار خون می‌باشد. باید فعالیت‌های ورزش یا هر فعالیتی که به آن علاقه دارید انجام دهید. حتی می توانید فقط در محل کار، کار ساده ای مثل راه رفتن را انجام دهید با این کار فشار خون پایین می آید، فعال بودن به باز کردن رگ های خونی کمک می کند که فشار در رگ ها و عروق در محدوده طبیعی باشد.

 • استرس: اگر در محل کار به هر دلیل استرس دارید باعث بالا رفتن فشار خون می شود آرامش خود را حفظ کرده استراحت کنید. استرس شغلی یکی از بدترین چیزهایی است که برای سلامت زیان دارد.

هنگامی که در وضعیتی فوق ‌العاده، اعم از تغییر موقعیت، اضطراب، عصبانیت و... قرار می ‌گیریم، بدن ما فعالیت خود را با یک سری تغییرات سریع داخلی تنظیم می‌ کند که یکی از مهم‌ترین آنها، آزاد شدن هورمون آدرنالین از غدد فوق کلیوی است که با افزایش تعداد ضربان قلب و تنگ کردن عروق به کمک یک سری ترشحات دیگر، منجر به بالا رفتن فشار خون و رسیدن خون اکسیژنه به عضلات و مغز می ‌شود.

 • مصرف نمک: ثابت شده است که شیوع فشار خون بالا در مناطقی از جهان که مصرف نمک بالاست، بیشتر است. مصرف نمک زیاد از دوران شیرخوارگی پایه‌ ای برای بالا رفتن فشار خون در سنین بالاتر خواهد شد. محدود کردن نمک در سال های بعدی برای بازگرداندن فشار خون به سطح مناسب کافی نیست و کمی منجر به بهبودی می ‌شود.

یک قاشق چای خوری نمک حاوی 2300 میلی گرم سدیم است که این مقدار معادل کل مقدار مصرفی توصیه شده ی روزانه را تشکیل می ‌دهد.

برخی از افراد به نمک یا سدیم مصرفی حساسیت دارند، که باعث می شود فشار خون افزایش یابد. اگر به نمک حساس هستید، تنها گزینه برای ایمن ماندن کاهش مصرف نمک است. بسیار محتاط  باشید در مواد غذایی از نمک کم استفاده کنید، قبل از خرید هر گونه مواد غذایی فرآوری شده برچسب آن را مطالعه کتید. غذاهای آماده دارای نمک زیادی هستند.

 • تصلب شرایین (سخت ‌شدن دیواره رگ‌ها): تصلب شرایین علت اصلی پرفشاری مزمن خون است که عامل شروع آن، آسیب به جدار داخلی عروق است و به دنبال رسوب کلسیم، کلسترول و فیبرین و... در جدار عروق رخ می ‌دهد.
 • جنسیت: مردان بیشتر از زنان به فشار خون بالا مبتلا می شوند. این بدان معنی نیست که زنان لازم نیست نگران باشند، خانمها هم به فشار خون بالا مبتلا می شوند ولی آقایان زیادتر . بنابراین شیوه زندگی و عادات غذایی باید رعایت شود.
 • مصرف سیگار و دخانیات: با اولین پک به سیگار یا پیپ، فشار خون سیستولیک تا 25 میلی ‌متر جیوه افزایش می ‌یابد و علت آن نیز، آزاد شدن آدرنالین است.
 • بارداری: مصرف منظم قرص های بارداری و یا ضد بارداری فشار خون را بالا می برد. همچنین فشار بالا در اوایل بارداری ممکن است نشان دهنده افزایش فشار خون اولیه باشد. فشار خون بالا در نیمه دوم حاملگی پره اکلامپسی نامیده می شود که معمولاً اگر کنترل شود، پس از زایمان از بین می رود و مشکل جدی ایجاد نمی کند.
 • داروها: برخی داروها که برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند فشار خون را بالا ببرد. همیشه قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

افزایش فشار خون می تواند عارضه جانبی استروئیدها، الکل، کوکائین، سیکلوسپورین و اریتروپوئیتین باشد. مصرف مواد حاوی تیروزین مانند برخی از پنیرها در افرادی که از داروهای ضد افسردگی خاصی استفاده می کنند ممکن است منجر به حمله افزایش فشار خون در این افراد شود. خطر افزایش فشار خون در زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، بیشتر است.

 • بیماری کلیوی : به دلیل احتباس آب و نمک در بدن موجب بالا رفتن فشار خون می شود. این افزایش، خود می تواند باعث ایجاد بیماری کلیوی شود و یا آن را بدتر کند.

راه های پیشگیری‌ از فشار خون بالا

در حال‌ حاضر راه‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ از فشار خون‌ بدون‌ علت‌ مشخص‌ وجود ندارد. اگر سابقه‌ خانوادگی‌ فشار خون‌ بالا وجود داشته‌ باشد، فشار خون‌ باید مرتباً کنترل‌ شود. اگر فشار خون‌ بالا زود تشخیص‌ داده‌ شود، زمان‌ با تغییر رژیم‌ غذایی‌، ورزش‌، کنترل‌ استرس‌، ترک‌ دخانیات‌، ننوشیدن‌ الکل‌، و دارو معمولاً باعث‌ پیشگیری‌ از بروز عوارض‌ می‌شود.

با درمان‌ می‌توان‌ از عوارض‌ پیشگیری‌ نمود (البته‌ به‌ غیر از اثرات‌ جانبی‌ احتمالی‌ داروها) امید به‌ زندگی‌ تقریباً در حد طبیعی‌ است‌. بدون‌ درمان‌، امید به‌ زندگی‌ کاهش‌ می‌یابد زیرا احتمال‌ حمله‌ قلبی‌ یا سکته‌ مغزی‌ زیاد می‌شود.

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

 • اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ فشار خون‌ بالاي‌ بحراني‌ را داريد.
 • در صورتي‌ كه‌ درد قفسه‌ سينه‌ رخ‌ دهد. اين‌ ممكن‌ است‌ يك‌ مورد اورژانس‌ باشد. سريعاً درخواست‌ كمك‌ كنيد.
 • اگر علي‌رغم‌ درمان‌، علايم‌ فشار خون‌ بالا ادامه‌ داشته‌ باشند.
 • اگر علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ ظاهر شوند. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.