پایین آوردن سریع و درمان اورژانسی فشار خون

surgery-centre-link

از آنجا که فشارخون گاهی باعث عوارض جبران ناپذیری بر سلامت انسان می شود، آموزش و آمادگی نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی از نظر تشخیص و شروع به درمان مناسب و به موقع بسیار حائز اهمیت است و قطعا آموزش نیروهای اورژانس تأثیر موثر و مستقیمی در کاهش عوارض و شدت آن خواهند داشت.
فشار خون اورژانسی عبارت است از افزایش فشار خون به صورت حاد که معمولا بالا یا مساوی 180 بر روی 120 میلی گرم جیوه است و همواره با شواهدی از اختلال حاد عملکرد ارگان‌های هدف که شامل قلب، عروق، اعصاب، کلیه ها و چشم ها هستند، تعریف می شود.
شدت فشارخون اورژانس، بر اساس وقوع يا عدم وقوع اختلال عملکرد ارگان‌هاي انتهايي تعريف مي‌شوند و از بيماري به بيمار ديگر متفاوت است. دوبيني و تاري ديد، ادم پاپي، از دست دادن ديد (علائم چشمي)، گيجي و منگي، ضعف و بي‌حالي، خون‌ريزي زير آراکنوئيد و ايسکمي مغزي (علائم نورولوژي)، درد قفسه سينه، ادم ريه، ديسکشن آئورت، شوک کارديوژنيک (علائم قلبي)، هماچوري، پروتئينوري، پيلونفريت، افزايشBUN، افزايش کراتينين و نارسايي حاد کليوي (علائم کليوي)، از جمله شايع‌ترين علائم در اين بيماران هستند. بنابراين معاينه دقيق بيماران مراجعه‌کننده با فشارخون اورژانس بايد انجام شود. ارزيابي نبض هر 4 اندام، سمع ريه براي اطمينان از عدم وقوع ادم ريه، سمع گالوپ‌ها و مرمرهاي قلبي، معاينات نورولوژي و معاينه ته چشم ضروري است. اگر پزشک یا ماما متوجه بالا بودن فشار خون در دوران بارداری شد، باید وجود پروتئین در ادرار را بررسی کرده و از شما در مورد علائم پری اکلامپسی سؤالاتی بپرسند. اگر فشار خون شما بالا مانده است یا علائم بیماری پره‌اکلامپسی دیده می‌شود شما باید به یک متخصص (متخصص زنان) جهت درمان فشار خون بالا در بارداری مراجعه کنید.

طب سنتی

درمان اورژانسی برای افرادی که فشار خون آنها به طور مداوم بالا و پایین می رود، جوشانده ای است که مصرف آن برای تنظيم فشار بسيار عالی و نافذ است ؛نحوه عملکرد این جوشانده بدین گونه است که فشارهای بالا را پايين آمی آورد و افت فشار را نيز جبران کرده و افزايش می دهد و به طور کامل فشار خون فرد را تنظيم می کند. نحوه تهیه جوشانده مورد نظر بدین صورت است.
یک ليوان آب، 6 عدد عناب کوبيده شده، 20 عدد برگ زيتون را بجوشانيد و صاف کنيد و در يخچال نگهداری نمایيد و هر وقت که نياز شد يک استکان آن را به بيمار دهيد ، خواهید دید که بدون هيچ عوارضی فشار را تنظيم مي کند.
مالش ساق پاها، بادکش ساق پاها و استفاده از قطره نازیل به صورت زیر زبانی برای درمان اورژانسی فشار خون بالا مناسب است.
بهترین دارو برای همگان خوردن مقداری گل بیدمشک است که مُسکن خوبی است. همچنین، رژیم سیر و آبلیمو که 30 حبه سیر پوست گرفته را با 5 عدد لیموترش تازه با پوست که چند برش روی پوست آن زده شده است در مخلوط کن ریخته تا خمیر شود. خمیر به دست آمده را با یک لیتر آب روی شعله بسیار کم به جوش رسانده، شعله را خاموش کنید تا سرد شود، سپس آن را صاف کرده و در یخچال نگهداری کنند، صبح ناشتا 50 سی سی یا یک استکان تا 40 روز مصرف شود. هر 6 ماه تمدید شود که کاهش دهنده فشار خون و باز کننده عروق است.
شیره فندق پایین آورنده فشار خون است. مصرف 2 الی 3 لیوان در روز برای کاهش فشارخون و رفع ناراحتی های گوارشی بسیار مفید و موثر واقع می‌شود.این شیر برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، بسیار مفید است که مغز فندق خام 50 گرم، عسل 3 قاشق غذا خوری، آب سرد 3 لیوان. پوست فندقها را گرفته آنها را به همراه آب و عسل در مخلوط کن ریخته تا بطور کامل مخلوط شود و بی صورت شیر در آید.
آش آبغوره برای کاهش فشار خون و همچنین، رفع غلظت خون بسیار مفید است و نیز آش آلو همچنین دو حبه سیر را له کرده 3 قاشق سوپ خوری روغن زیتون به آن بیفزایید برای پایین آوردن فشار خون آن را به کف پاها بمالید

دارو درمانی

در مورد حملات فشارخون بالا، داروهاي متعددي توصيه مي‌شوند. بهترين دارو معمولا بر اساس وضعيت و علائم بيمار انتخاب مي‌شود. داروهاي خوراکي نظير کلونيدين و کاپتوپريل در اورژانس‌هاي فشارخون کاربرد دارند. داروهاي وريدي هم در درمان فشارخون اورژانس ارجح هستند. تجويز نيفديپين سريع‌الرهش در بيماران با حملات فشارخون خطرناک است و توصيه نمي‌شود.‌ استفاده از اشکال زيرزباني و داخل عضلاني داروهاي ضدفشارخون به دليل اثرات فارماکوديناميک پيش‌بيني نشده آنها در حملات فشارخون اورژانس ممنوع است.
در مورد حملات فشارخون بالا، داروهاي متعددي توصيه مي‌شوند. بهترين دارو معمولا بر اساس وضعيت و علائم بيمار انتخاب مي‌شود. داروهاي خوراکي نظير کلونيدين و کاپتوپريل در اورژانس‌هاي فشارخون کاربرد دارند. داروهاي وريدي هم در درمان فشارخون اورژانس ارجح هستند. تجويز نيفديپين سريع‌الرهش در بيماران با حملات فشارخون خطرناک است و توصيه نمي‌شود.‌ استفاده از اشکال زيرزباني و داخل عضلاني داروهاي ضدفشارخون به دليل اثرات فارماکوديناميک پيش‌بيني نشده آنها در حملات فشارخون اورژانس ممنوع است.

اسمولول

يک بلوک کننده انتخابي گيرنده بتا-يک آدرنرژيک سريع‌الاثر داخل وريدي است. اسمولول با دوز بولوس 250 تا 500 ميکروگرم به ازاي هرکيلوگرم وزن بدن طي يک دقيقه و سپس اينفيوژن 25 تا50 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن در دقيقه تجويز مي‌شود. مي‌توان هر 10 دقيقه دوز دارو را 25 تا50 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن، حداکثر تا 300 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن افزايش داد. از جمله عوارض احتمالي آن مي‌توان به تهوع، گرگرفتگي، ترومبوفلبيت و بلوک قلبي درجه يک اشاره کرد.

فنولدوپام

يک آگونيست گيرنده‌هاي محيطي دوپامين است که سريع‌الاثر بوده و داخل وريدي است. فنولدوپام با دوز 1/0 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن در دقيقه به شکل اينفيوژن و سپس افزايش دوز 5/0 تا 1 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن هر 15 دقيقه حداکثر تا دوز 6/1 ميکروگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن در دقيقه تجويز مي‌شود. عوارض احتمالي آن را يعني تهوع،گرگرفتگي، سردرد و تاکي‌کاردي هنگام تجويز اين دارو بايد در ذهن داشت.

لابتالول

يک بلوک‌کننده اختصاصي گيرنده‌هاي آلفا-يک آدرنرژيک و در عين حال بلوک‌کننده غيراختصاصي گيرنده‌هاي بتا-آدرنرژيک است. لابتالول با دوز 20 ميلي‌گرم به صورت بولوس، سپس 20 تا 80 ميلي‌گرم بولوس هر 10 دقيقه، حداکثر تا دوز 300 ميلي‌گرم تجويز مي‌شود. افت فشارخون، گيجي، اسهال و برونکواسپاسم از جمله عوارض احتمالي مصرف اين دارو هستند.

داروهای ادرارآور تیازیدی

این دسته از داروها که داروهای مُدر نیز نامیده می شوند، به کلیه ها کمک می کنند که سدیم و آب را دفع کند تا حجم خون کاهش یابد. معمولاً این دسته از داروها اولین انتخاب دارویی در درمان فشار خون بالا هستند. چنان چه از دیورتیک ها استفاده می کنید و فشار خون شما همچنان بالا است با پزشک خود در رابطه با اضافه کردن دیورتیک ها و یا جایگزین کردن آن ها با داروهای قبلی مشورت کنید

مهار کننده های گیرنده بتا (بتا بلوکر)

این دسته از داروها، بار کاری قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی شما را باز می کنند و باعث می شوند قلب شما ضربان آهسته تری داشته باشد و فشار کمتری بر خون پمپاژ شده وارد کند. زمانی که این دسته از داروها در ترکیبی با داروهای دیورتیک تیازیدی تجویز می شوند بیشترین تاثیر را دارند.

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین (ACE)

این دسته از داروها به بهبود وضعیت عروق خونی کمک می کنند و این کار را از طریق مهار تشکیل ماده ای می کنند که باعث تنگ شدن عروق خونی می شود. مهارکننده های ACE در درمان فشار خون بالا در افراد مبتلا به بیماری قلب و عروق، نارسایی قلبی و یا نارسایی کلیوی بسیار موثر هستند. همچون داروهای بتابلوکر، این دسته از داروها نیز در صورت تجویز همراه با داروهای دیورتیک تیازیدی موثرتر عمل می کنند.

بلوکرهای گیرنده آنژیوتنسین 2

این دسته از داروها نیز به بهبود وضعیت عروق خونی کمک می کنند ولی این کار را از طریق مهار عملکرد آن ماده شیمیایی تنگ کننده عروق خونی می کنند. این گروه دارویی نیز همچون مهارکننده های ACE در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی موثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس