راه های درمان فشار خون پایین

zczc111sfff1df

فشار توسط عمل پمپ قلب ایجاد می‌‌شود به این‌ صورت كه وقتی قلب منقبض می‌شود فشار خون در رگ‌‌ها بالا می‌‌رود كه آن را فشار سیستولیك (ماكزیمم) می‌‌نامند و هنگامی كه قلب منبسط شده و دوباره از خون پُر می‌شود،فشار در رگ‌ها پائین آمده و آن‌ را فشار دیاستولیك (مینیمم) می‌نامند كه گاهی این نظم به هم خورده و فشار بالا یا پائین می‌رود.
فشار خون پايين يا كم فشاري‌خون به پايين آمدن فشار خون زير حد طبيعي گفته مي‌شود.
محدوده طبيعي فشار خون از يك فرد به فرد ديگر متفاوت است.

علائم

نشانه های افت فشار خون رنگ ‌پریدگی شدید، خشك شدن آب دهان، سیاهی رفتن چشم، ضعف،استفراغ، خونریزی دستگاه گوارش، بی‌‌حالی و كسلی، سرگیجه و احساس سبکی سر در هنگام ایستادن یا دراز کشیدن- با کاهش فشار خونتان ممکن است نشان دهنده وضعیتی باشد که افت فشار خون وضعیتی نامیده می¬شود. همچنین ممکن است محدوده وسیعی از شرایط زمینه ای باعث بوجود آمدن علائم شما شده باشند. بنابراین، دانستن علت بروز افت فشار خون بخاطر یافتن درمان مناسب برای آن، بسیار مهم است.

دلایل

در اینجا برخی از دلایل شایع فشار خون پایین آمده است:
1. از دست دادن خون و عفونت خونی
2. كم آبی بدن
3. برادیكاردی (كند شدن غیرطبیعی ضربان قلب)
4. تاكیكاردی (تند شدن غیرطبیعی ضربان قلب)
5. تغذیه نادرست
6. اضطراب
دختران جوان استعداد بیشتری برای پایین بودن فشارخون دارند. شاید علت آن رژیم های غذایی غلط و بدغذایی باشد. کمبود ویتامین ها، مخصوصاً ویتامین C، ویتامین B و E می تواند به افت فشارخون منجر شود. همچنین کمبود ویتامین B۵. این ویتامین برای تولید انرژی و تسریع متابولیسم چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات و نیز متابولیسم آهن در بدن و کم خونی ضروری است. کمبود ویتامین B۵ همچنین می تواند به کمبود سدیم در بدن منجر شود.

درمان

درمان های دارویی

 1. اگر دارویی باعث کاهش فشار خون شده است، باید تحت نظر پزشک مقدار آن را کم کرد و یا مصرف نکرد و داروی دیگری به جای آن خورد.
 2. اگر از دست دادن خون، باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل تزریق خون و مایعات به درون ورید (سیاهرگ) می باشد.
 3. اگر شوک عفونی باعث افت فشار خون شود، درمان شامل مصرف آنتی بیوتیک و تزریق مایعات داخل وریدی می باشد.
 4. ضربان کند قلب ممکن است به علت مصرف دارو باشد. لذا پزشک، یا مقدار دارو را کم می کند یا مصرف آن را متوقف می کند.
 5. اگر آمبولی ریه و یا ترومبوز وریدی باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل رقیق کننده های خون وریدی از قبیل هپارین و رقیق کننده های خون خوراکی از قبیل وارفارین می باشد.

درمان خانگی

 1. مدیریت استرس و تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش سدیم، کاهش وزن و وزرش بسیار بیشتر از مصرف قرص می‌تواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد.
 2. از قرار گرفتن طولانی مدت در زیر آب گرم و داغ همانند دوش­ گرفتن­های داغ یا چشمه­ های معدنی خودداری کنید. اگر دچار سرگیجه شدید بنشینید.
 3. تغذیه ی صحیح داشته باشید. زمانی كه تغذیه ‏ی نامناسب عامل اصلی افت فشارخون باشد، مصرف كافی و متعادل مواد غذایی، لازم به نظر می ‏رسد.
  رژیم غذایی شما باید از غلات، سبزیجات، میوه‏ها، ماهی و مرغ كم چرب غنی باشد.
  وعده های غذایی کوچک و کم کربوهیدرات مصرف کنید.
  به مقدار فراوان ميوه بخوريد. آب ميوه ها مي توانند موجب جوان شدن شما و درنتيجه جلوگيري از افت فشارخون شوند. اگر براي تان امکان دارد بيشتر و بيشتر ميوه بخوريد. ميوه ها براي تنظيم عملکرد بدن شما بسيار سودمند هستند.
  آب سبزیجات(آب هویج یا گوجه فرنگی و…)، روغن‏های مفید و نمك دریایی تصفیه نشده برای شما بسیار مناسب است.
 4. آب بیشتری بنوشید.
  تا می‏توانید آب بنوشید و از مصرف الكل بپرهیزید، زیرا الكل موجب كم ‏آبی بدن و كاهش بیشتر فشار خون در افرادی كه دچار افت فشار خون هستند، می‏ شود (در اكثر مقالات به نخوردن الكل سفارش می‏شود و من مخصوصا آن را برای ‏تان ذكر كردم تا مشخص شود كه اسلام با چه دلیل و منطق روشنی، مصرف این ماده را حرام اعلام كرده است).
 5. مصرف یک لیوان آب و آبلیمو با مقدار کمی نمک و یا شکر نیز مفید است.
 6. از جوراب های واریس که رگ های پا را به هم می فشارد و تجمع خون در عروق پا را کم می کند، استفاده کنید.
 7. به آرامی موقعیت خود را تغییر دهید، مثلا به آرامی بلند شوید.
 8. برای بالا بردن جریان خون خود به¬ طور منظم ورزش کنید.
 9. خانم‌ها در طي دوران عادت ماهيانه ‌شان، علاوه بر خوردن قرص آهن، از مقدار بيشتري نمک در غذا هم استفاده کنند، به عنوان مثال مي ‌توانند همراه غذا، خيار شور بخورند، زيرا خون‌ ريزي در اين مدت سبب مي‌ شود حجم خون کم شده و فشار خون پايين بيايد.
 10. در هنگام خوابیدن، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید، با این کار اثر جاذبه زمین را کمتر می کنید.
  همچنین يکي از راهکار هاي موثر در بهبود افت فشار خون اين است که فرد به صورت طاقباز خوابيده و پاهايش را کمي بالاتر از سطح زمين قرار دهد.

درمان گیاهی

 1. آب چغندر: با نوشيدن آب چغندر مي توانيد کاهش فشارخونتان را کنترل کنيد. براي نتيجه گيري بهتر به بيماران توصيه مي شود که يک فنجان آب چغندر را به ميزان 2 بار در روز بنوشند؛ به اين ترتيب بهبودي قابل ملاحظه اي حاصل خواهد شد.
 2. گیاهانی مانند: زردچوبه، دارچین، زنجبیل و فلفل کمک به افزایش فشار خون می کند و عملکرد کلیه ها را بهبود می بخشند.
 3. سنبل هندي: سنبل هندي هم يک درمان خانگي بسيار مؤثر براي بهبود کاهش فشارخون است. مصرف اين گياه معمولا به ميزان 30 تا 40 دانه توصيه مي شود. معمولا مصرف مقدار خيلي کمي کافور و دارچين با اين گياه توصيه مي شود. شما همچنين مي توانيد معجوني را با خيساندن 10 تا 20 گرم از اين گياه در 250 سي سي آب جوش تهيه کنيد و اين مخلوط را 3 بار در روز مصرف کنيد.
 4. حمام نمک فرنگي: اين کار يکي از راه هاي آسان براي درمان فشارخون پايين است. براي اين کار حدود يک و نيم کيلوگرم نمک فرنگي(سولفات منيزيم) را در يک وان آب گرم معمولي حل کنيد و به مدت 10 تا 12 دقيقه در اين محلول غوطه ور شويد. بهترين زمان انجام اين کار، قبل از رفتن به رختخواب است. فقط مراقب باشيد سرما نخوريد.