dfgdfdrth

فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایع است.تقریباً در حدود یک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برند. در بیماران جوانتر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد. علت ایجاد فشار خون بالا چیست؟ علل بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است . در بیشتر موارد افزایش مقاومت محیطی عروق مسئول افزایش فشار خون است که خود علل متفاوتی دارد.

 فشار خون طبیعی چقدر است؟

فشار خون به کمک دو عدد اندازه گیری و بیان می شود. به عنوان مثال گفته می شود که “فشار خون 120 روی 80” یا “فشار خون 12 روی 8”.

عدد اول فشار خون سیستولیک است که نشان دهنده ی حداکثر فشار خونی است که بر اثر ضربان قلب در شریان ها به وجود می آید.

عدد دوم فشار خون دیاستولیک است که نشان دهنده ی حداقل فشار خون موجود در شریان هاست و زمانی را نشان می دهد که قلب در حال استراحت و پر شدن مجدد است.

واحد اندازه گیری فشار خون “میلی متر جیوه – mmHg” می باشد.

فشار خون طبیعی برابر است با 120 روی 80 میلی متر جیوه.

در بیشتر موارد، افراد مبتلا به افزایش فشارخون، نشانه های غیر عادی ندارند. امکان دارد شخص، شاداب و تندرست به نظر آید، لیکن نداند که فشارخونش فزون از حد است و در صورتی که به فکر درمانش نباشد، به وی آسیب وارد می سازد. به این ترتیب که در برهه ای از زمان به اعضای مهم بدن او مانند قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها لطمه بزند. تنها راه اطلاع از ازدیاد فشارخون، آن است که پزشک معالج، بهداشتیار آموزشگاه و یا درمانگاه پزشکی محل آن را اندازه بگیرد.

متاسفانه در بسیاری از موارد ٬ بیماری فشار خون بالا ٬ دارای نشانه یا علائم خاصی نمی باشد. در چنین مواردی تنها راه تشخیص بالا رفتن فشار خون  ٬ اندازه گیری آن است.
اندازه گیری فشار خون یکی از اولین کارهایی است که پزشکان محترم هنگام معاینه ی بیمارانشان در هر نوبت انجام می دهند و این کار نقش مهمی در تشخیص به هنگام این بیماری دارد.

تحقیقات نشان می دهد، میزان شیوع فشار خون بالا در جوانان بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شود در حال حاضر تقریبا یک پنجم جوانانی به آن دچار هستند.

این درحالی است که به سادگی با استفاده از روش هایی مانند کنترل رژیم غذایی، ورزش کردن و مصرف برخی از داروهای ارزان قیمت می توان از این بیماری پیشگیری کرد یا آن ها را در مراحل اولیه درمان کرد.

فشار خون بالا یکی از مهم ترین عوامل سکته و حمله قلبی در بین مردم اما متاسفانه بسیاری از مردم در مرحله نهایی این بیماری متوجه وجود آن در بدن خود می شوند.

یکی از بزرگترین مشکلات فشار خون بالا این است که به ندرت باعث بروز علائم می شود.

این قضیه به این معناست که ممکن است تا زمانی که یکی از عوارض آن مانند سکته قلبی یا مغزی بروز نکند، فرد از بیماری خود اطلاع پیدا نکند.

با این وجود علت خون دماغ شدن و قرمزی صورت می تواند از نشانه های فشار خون بالا باشد.

اگر فشار خون تان بسیار افزایش یابد، ممکن است علایمی داشته باشد. علائم فشار خون بالا به شرح است:

  • سردرد شدید
  • احساس خستگی یا گیجی
  • مشکلات بینایی
  • درد قفسه سینه
  • تنفس دشوار

از دیگر علایم فشار خون بالا عبارتند از:

  • ضربان قلب نامنظم
  • وجود خون در ادرار
  • احساس تپش و ضربان هایی در قفسه سینه و گردن و گوش ها

بعضی از افرادی که فشار خون بسیار بالایی دارند ٬ اوائل صبح ٬ گاهی سردردی احساس می کنند که کم کم در طول روز از درد آن کاسته شده و برطرف می شود.
علایم مذکور نشانگر افزایش بیش از حد و خطرناک فشار خون هستند. اگر شما هر یک علایم بالا رفتن فشار خون را در خود مشاهده کردید، فوراً به پزشک معالج مراجعه نمایید.

گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند ولیکن این علائم فشار خون تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند.

نوجوانانی که کمترین میزان کنترل استرس را داشتند، 40 درصد بیشتر از سایرین با احتمال پرفشاری خون در سال های بعدی زندگی مواجه بودند. فشارهاي حاد روحي و رواني فشارخون را افزايش ميدهد. ديابت زمينه ساز فشار خون بالاست و در افراد مبتلا به ديابت شيوع فشار خون بالا بيشتر از افراد غير ديابتي است و خطر بيماري قلبي – عروقي در اين افراد چندين برابر مي باشد ، بنابر اين کنترل فشار خون در افراد مبتلا به ديابت و تنظيم قند خون در افراديکه مبتلا به فشار خون بالا هستند اهميت زيادي در کاهش احتمال خطر بيماريهاي قلبي عروقي دارد .

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به طور منظم برای چکاپ نزد پزشک بروید، فشارخونتان اندازه‌گیری خواهد شد.

از سن ۱۸ سالگی بهتر است حداقل هر دو سال یکبار فشارخونتان را اندازه‌گیری کنید. اگر مشکلی در شما مشاهده شود، ممکن است پزشک بخواهد دفعات بیشتری برای سنجش فشارخون مراجعه کنید. برای بچه‌های ۳ سال به بالا هم فشارخون در ویزیت‌ها و چکاپ‌های منظم با پزشک اندازه‌گیری می شود.

اگر به طور منظم به پزشک مراجعه نمی کنید، می‌توانید از دستگاه‌های سنجش فشارخون که در محل‌های عمومی مختلف یا داروخانه‌ها موجود است استفاده کنید.

عوارض بیماری فشارخون بالا:

فشارخون بالا سبب آسیب به کلیه (نارسایی کلیه)،چشم(اختلال بینایی)،قلب(سکته قلبی) ومغز(سکته مغزی) می شود وبه همین دلیل فشارخون بالا بیماری خطرناکی به حساب می آید.

فشار خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

میزان فشار خون : فشار خون در چند نوبت و در شرایط استاندارد اندازه گیری می شود. عکس قفسه سینه : ممکن است علائم نارسایی قلبی و بزرگ شدن قلب را نشان دهد. نوار قلب : ممکن است بزرگی بطن چپ یا کم خونی موضعی (ایسکمی) را نشان دهد. آزمایش خون : اوره و الکترولیتها برای بررسی عملکرد کلیه و همچنین چربی و قند خون. آزمایش ادرار : برای یافتن بیماری کلیوی.

با درمان فشار خون بالا، خطر بروز عوارض آن کم شده و متوسط امید به زندگی تقریبا با افراد عادی برابر می شود.

اما اگر فشار خون بالا درمان نشود، به دلیل افزایش خطر بروز عوارض ناشی از آن مانند نارسایی قلبی و سکته مغزی، امید به زندگی کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس