فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف چند است؟

fdffpoiyuipp

فشار خون بر اساس مقدار و میزان خطری که برای سلامتی افراد دارد به چند دسته تقسیم می شود:
1. فشار خون نرمال ; کمتر از 80/120 میلیمتر جیوه
2. قبل از ابتلا به فشار خون 130-89/120-80 میلیمتر جیوه
3. فشار خون- خفیف 159-99/140-90 میلیمتر جیوه
4. فشار خون – متوسط 179-109/160-100 میلیمتر جیوه
5. فشار خون شدید 180 / 110 میلیمتر جیوه

طبقه بندي فشارخون

دراين طبقه بندي آستانه فشارخون بدون در نظر گرفتن ساير عوامل خطر و بيماريهای همراه براي افراد بزرگسال 18 سال و بالاتر تعيين شده است. فشارخون طبیعی در يك فرد سالم در حال استراحت كمتر از 120/80 ميلي متر جيوه است. يعني فشار سيستول كمتر از 120 و دياستول كمتر از 80 ميلي متر جيوه است.

فشارخون طبیعی: فشار خون مناسب برای سنین مختلف در حال استراحت كمتر از 120/80 ميلي متر جيوه است. يعني در فشار خون طبیعی فشار سيستول كمتر از 120 و دياستول كمتر از 80 ميلي متر جيوه است که بهترین فشار خون است.

قبل از ابتلا به فشار خون: بين120 -139/80 -90 میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول بين 120 و 139 و يا فشار دياستول بين 80 و 90 ميلي متر جيوه است. منظور مقدار فشارخوني است كه ما بين مقدار طبيعي و مقدار فشارخون بالا است.

فشارخون پائین: زمانی رخ ميدهد که فشار سیستول کمتر از 90 ميليمتر جيوه باشد و فشار دياستول هم پايينتر از 60 ميليمتر جيوه باشد یا 25 میلیمتر جیوه کمتر از مقدار فشارخون طبيعي هر فرد باشد.

فشارخون متوسط: بين 140 -159/90 -99 میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول بين 140 و 159 و يا فشار دياستول بين 90 و 99 ميلي متر جيوه است. اگر فقط فشار سيستول يا فقط فشار دياستول در اين حد باشد، باز هم فشارخون باالي مرحله يك محسوب ميشوند.

فشارخون شدید: 160/100میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول 160 ميلي متر جيوه و بيشتر و يا فشار دياستول 100 ميلي متر جيوه و بيشتر است. اگر فقط فشار سيستول يا فقط فشار دياستول در اين حد باشد، باز هم فشارخون بالاي مرحله دو محسوب ميشوند.

فشارخون پایین گاهي نشانه ای از موارد جدی مثل شوک است که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر فرد سر گيجه دارد یا احساس ضعف و بيحالي دارد و فشارخون وي هم كمتر از حد طبيعي است، ً بايد با پزشک خود تماس بگیرد.

اندازه گیری فشار خون

 اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید بطور دوره ای  نسبت به انجام آن اقدام کنند. اغلب  افراد مسن  دارای فشار خون بالا هستند و خودشان خبر ندارند البته فشار خون بالا در جوانان هم دیده میشود.  به همین علت هر فرد بالغ  چه مشکل داشته یا نداشته باشد لازم است که حداقل هر ۲-۱ سال  یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرد تا در صورت غیر طبیعی بودن آن، به موقع نسبت به درمان اقدام کند چراکه حتی فشارخون ‌بالای بدون علامت هم موجب عوارض غیر قابل درمان و عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و… می‌باشد.

اگر فشار نرمال فردی به عنوان مثال همیشه 12 روی 8 باشد و بعد فشارش را بگیرند و عدد از این مقدار پایین‌تر آمده باشد، این فرد دچار افت فشار خون شده است.
بنابراین فشار خون پایین به پایین آمدن فشار خون زیر حد طبیعی گفته می‌شود و این محدوده از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.

 به طور معمول خانم‌ها دارای فشار خون پایین هستند. فردی که معمولا فشار خون پایین دارد، دچار پرفشاری خون نمی‌شود.

فشار خون به وسيله دو شماره قابل برآورد است. فشار سيستوليك (بيشترین شماره)كه نشان دهنده بيشترین فشار موجود در شریانهاست و زمانی اندازه گيری می شود كه قلب در حال انقباض است و این بخش فعال تپش قلب می باشد. برعكس فشار دیاستوليك (كمترین شماره)مربوط به كمترین فشار موجود در شریانهاست كه در زمان استراحت قلب اندازه گيری می شود. بحث های فراوانی در مورد اینكه كدام فشار بر سلامت فرد تاثيرگذار تر است وجود داشته و شواهد اخير نشان می دهد كه فشار سيستوليك تا اندازه ای مهم تر است ولی به طور کلی می توان گفت كه هر دو شماره حائز اهميت می باشد. فشار خون نرمال۱۲۰/۸۰ و كمتر برآورد شده است. اصولا فشار خون نرمال برای سنین مختلف متفاوت است و به موازات افزایش سن٬ فشار خون نيز بالا می رود كه این مسئله به دنبال خود خطر حملات قلبی و سكته مغزی٬ ضعف كليه و سایر نقصان ها را به همراه خواهد داشت. فشار خون به طور نرمال در طول روز تغيير می كند و دامنه این تغيير تا ۴۰ درجه می باشد. .ورزش و استراحت باعث افزایش فشار خون و برعكس خواب و استراحت سبب كاهش فشار خون می شود.

بر این اساس فشار خون نرمال را با عدد 80/120 یا 12 روی 8 نشان می دهند که 12 ، مقدار فشار خون ماکزیمم و 8 ، نشانگر فشار خون مینی مم می باشد . البته این عدد در افراد مختلف و بر اساس شرایط سنی ، تغذیه ای ، روانی و خصوصیات ژنتیکی و فردی متفاوت است . ضمنا فشار خون در یک فرد نیز در طول شبانه روز تغییرات جزئی و ناچیزی خواهد داشت .

تنظیم فشار خون در حد نرمال یکی از مکانیسم های پیچیده و حیاتی بدن انسان است که عوامل مختلفی در آن نقش دارند . بالا رفتن و پایین آمدن این فشار هر یک موجب بروز عوارضی در فرد می شوند اما آنچه بیشتر اهمیت دارد بحث بالا رفتن این فشار است که از آن به عنوان پرفشاری خون و یا در اصطلاح فشار خون یاد می شود . معمولا هنگامی بحث پرفشاری خون بالا برای یک فرد مطرح می شود که فشار خون وی در چند نوبت ارزیابی از 90/150 یا 15 روی 9 بیشتر باشد.

کاربرد روش ثبت 24 ساعته فشارخون

اندازه گیری فشارخون متحرک برای تشخیص و مدیریت فشارخون بالا بسیار مهم است و به تشخیص فشارخون هایی که به آسانی در مطب تشخیص داده نمی شوند کمک مي‌کند. تفسير مقادير بدست آمده ازاين روش بايد توسط كارشناسان دوره ديده انجام شود. در موارد زیر از مقادیر بدست آمده از اندازه گیری فشارخون متحرک استفاده ميشود:

  • وقتی مقادیر فشارخون فرد تغییرات غیر عادی دارد
  • زماني كه فشارخون بيمار به درمان داروئی مقاوم است
  • وقتی عالئمي مبني بر احتمال پايين بودن فشارخون بعلت درمان زیاد در بيمار وجود دارد
  • کمک به تشخیص صحيح فشارخون در مواردي كه فكر مي شود افزايش فشارخون به علت اضطراب يا روپوش سفيد (white coat) در مطب ها و مراكز بهداشتي درمانيا يجاد شده است يعني فشارخون در مطب 140/90 ميلي متر جيوه و بيشتر و فشارخون در منزل كمتر از 135/85 ميلي متر جيوه است( یا فشارخون پنهان (masked) است ) یعنی فشارخون بطور غير واقعي در مطب طبیعی است اما در خارج از مطب باالتر از حد طبیعی است.
  • در فشارخون بارداري و درمان سالمندان اين روش كاربرد بيشتري دارد.
  • تصميم گيري در مورد فشارخون بينابيني )پيش فشارخون بالا) .
  • تشخيص فشارخون پايين.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس