تیروئید یکی از غددی است که مستقیماً بر روی قلب اثر می‌گذارد یعنی قلب بدون هورمون تیروئید قدرت انقباضی خود را نمی‌تواند به‌طور کامل انجام دهد. از آنجایی که انرژی سلولیAMP cyclic توسط آنزیم آدنین سیکلاز زیاد می‌شود و این آنزیم گیرنده‌هایی مانند گیرنده بتا، گلوکاگون، سروتونین، هیستامین و تیروکسین دارد. هر وقت که این گیرنده‌ها تحریک شوند افزایش آدنین سیکلاز باعث افزایش انرژی سلولی که همان AMPcyclic می‌شود و هر وقت انرژی سلولی بالا برود، رگ‌ها گشاد شده و کانال‌های کلسیم داخل سلول می‌شود و چون در بدن کلسیم نقش باروت را بازی می‌کند، باعث می‌شود که قدرت انقباضی قلب زیاد شده و تعداد ضربان قلب بالا برود. برای همین مسئله است که بیماری‌هایی مثل شوک، آنافیلاکسی، هایپرتیروئیدی، گلوکاگونیسم و فئوکروموسیتو (تومورغده فوق کلیوی) تابلوی کلینیکی یکسانی دارند. غده تیروئید توسط غده دیگری که در مغز قرار دارد، تنظیم می شود. نام این غده تنظیم کننده تیروئید، غده هیپوفیز می باشد.
هیپوفیز تنظیم کننده قسمتی از هورمون های تیروئید است و تنظیم کننده دیگر این هورمون ها، غده هیپوتالاموس می باشد.
اگر هر کدام از این سه غده بیش از حد فعالیت داشته باشند، باعث افزایش تولید هورمون های تیروئید می شوند و در نتیجه پرکاری تیروئید عارض می شود.
میزان تولید هورمون های تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل می شود
اگر مقدار هورمون تیروئید در خون کافی نباشد، بوسیله غده هیپوفیز هورمون TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) زیادی آزاد شده و غده تیروئید را برای ساخت بیشتر هورمون تحریک می کند.
برعکس، اگر مقدار هورن تیروئید در خون زیاد باشد، بوسیله غده هیپوفیز، TSH کمی آزاد می شود و باعث کاهش تولید هورمون تیروئید می گردد.

thyroid

تأثیر پرکاری تیروئید در سلامت قلب

مصرف بیش از اندازه داروهای حاوی هورمون های تیروئید نیز از علل شایع پرکاری تیروئید است.
هنگامی که بیمارانی که از داروهای تیروئیدی استفاده می کنند، اگر به طور مرتب توسط پزشک معاینه نشوند، مقادیر بیش از حد هورمون های تیروئید را در بدن انباشته می کنند.
دیگر افراد ممکن است برای افزایش وزن، از این داروها استفاده کنند.
در اسکن تیروئید با برداشت کم ید رادیواکتیو، این بیماران شناسایی می شوند.

به‌طوری که چشم‌ها بیرون زده، رنگ پوست سرخ و قرمز که علت آن ورود کلسیم زیاد، داخل سلول است پس تیروئید نقش مستقیمی در فعالیت قلب دارد تا سال‌ها فکر می‌کردند علائم هایپرتیروئیدی، شبیه علائم پرکاری سیستم سمپاتیک است. تا اینکه با یک آزمایش متوجه شدند که تیروئید اثر مستقیم در سلول‌های میوکارد قلب دارد. و آن این است که در یک جنین جوجه که هنوز سیستم سمپاتیک آن تشکیل نشده چند قطره هورمون تیروکسین ر یختند، مشاهده کردند قلب جنین جوجه تند شد و انقباض قوی ایجاد کرد. از همانجا به اثر تیروئید بر قلب پی بردند.
تپش قلب باعث زنده نگه داشتن انسان می شود ولی اگر تپش قلب احساس شود نشانه خوبی نیست. احساس تپش قلب که مانند کوبیدن قفسه سینه است باعث ترس در فرد مبتلا می شود.

پركاري تيروئيد سبب تپش قلب مي‌شود در اين بيماري فرد ضربان سريع و نامنظم قلب خود را احساس مي‌كند.

تپش قلب در اكثر موارد به دليل بيماري قلبي نيست. اضطراب، بي‌خوابي، خستگي و كم‌خوني مي‌تو‌انند سبب تپش قلب شود. كسي كه آمادگي جسماني ندارد با انجام كارهاي سنگين دچار تپش قلب مي‌شود و ضربان قلب خود را حس مي‌كنند.

تپش‌ قلب مي‌تواند به دليل درگيري‌هاي قلبي باشد اما هميشه كسي دچار تپش قلب مي‌‌شود به دليل بيماري قلبي نيست. ضربان قلب در افراد بزرگسال 60 تا 100ضربه در دقيقه طبيعي است و در كودكان بيش‌تر هم مي‌تواند باشد.

پايين نگاه داشتن سطح فشار خون، دريافت رژيم غذايي كم چرب، كاهش وزن اضافي، ترك سيگار و تغيير در نحوه زندگي از عوامل پيشگيري كننده تپش قلب است.
علائم بيماري‌هاي قلبي‌ و عروقي درد سينه است و به خصوص با فعاليت و كار سنگين تشديد مي‌شود.و اگر استرس سبب تشديد درد سينه شود مي‌توان احتمال داد كه فرد بيماري قلبي و عروقي دارد.

علامت سنگيني نفس بين بيماري‌هاي قلبي و عروقي، بيماري‌هاي ريوي و بيماري‌هاي عضلاني و گاهي اوقات بيماري‌هاي گوارشي مشترك است كه نمي‌تواند علامت دقيقي باشد.
‌ تنگي نفس در حالت خوابيده، ورم اندام‌ها، كبود شدن سرانگشتان و لب‌ها از علائم بيماري قلبي هستند. به براثر زيادي هورمون تيروئيد؛ متابوليسم بدن بيماران افزايش مي يابد و
ضربان قلب آنها تند مي شود.
اينگونه تپش هاي قلب را نبايد با بيماريهاي قلبي و عروقي اشتباه گرفت و درمان بيماريهاي مرتبط با تپش قلب مانند پرکاري تيروئيد؛تپش قلب افراد را به وضعيت اوليه باز مي گرداند
همچنين ضربان قلب افراد هنگام ورزش و فعاليت؛ تند مي شود و اين تندي به آن خاطر است که خون رساني کافي بدن انجام شود و به معناي بيماري قلبي نيست.
طي انجام اين فعاليت ها؛ ضربان قلب از 100 تا 130 بار در دقيقه متغير است اما در دوندگان در حال مسابقه ؛ اين ضربان حتي به 150 بار در دقيقه نيز مي رسد.
همين تپش هنگام هيجان زدگي؛ تنش و فشارهاي عصبي و روحي نيز اتفاق مي افتد اما اين نوع تپش ها موسوم به تپش تند قلب جنبه بيماري ندارد و داراي منشاء طبيعي است. ضربان قلب در حالت استراحت ؛ 60 تا 90 بار در دقيقه است و کمتر و بيشتر از اين ميزان؛ غير طبيعي است.

علائم

بیمار عدم آرامش و قرار داشته و دچار اضطراب می‌شود. چون اولین علامت اضطراب آگاهی از ضربان قلب است و این بیماران مرتب احساس ضربان قلب دارند حتی در خواب و در گوش بر روی بالش ضربان قلب خود را احساس می‌‌کنند و اگر در سنین بالا این پرکاری تیروئید باعث تپش قلب شود احتمال سکته قلبی بسیار زیاد خواهد بود. در افراد مسن ممکن است اولین علامت فیبریلاسیون دهلیزی باشد و علائم آن گر گرفتن، داغ شدن، باشد پس باید همیشه به فکر پرکاری تیروئید در قلب بود.

درمان

فیبریلاسیون دهلیزی که همان نامنظمی انقباضات الکتریکی و انقباضی است و شانس لخته و آمبولی به مغز را ایجاد می‌کند. دادن قرص پراپرانول که یکی از گیرنده‌های آدنین سیکلاز را مهار می‌کند به خوبی باعث کنترل فیبریلاسیون دهلیزی می‌شود در صورتی که داروی معروف دیوکسین که در فیبریلاسیون به علت‌های دیگر به کار می‌رود حتی با دوز مسمومیت هم نمی‌تواند تعداد ایمپالس‌هایی را که از دهلیز به بطن می‌رسد،َ را کنترل کند ولی پراپرانولول به خوبی می‌تواند کنترل کند و درمان اساسی کنترل هورمون تیروئید توسط پزشک غدد می‌باشد که با کم کردن هورمون تیروئید از نارسائی قلب پیشرفته تپش قلب و سکته می‌توان جلوگیری کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتماس