unnamed

خونی که در هر انقباض عضله قلب از داخل سرخرگها عبور می‌کند به دیواره آن فشاری وارد می‌کند که آن را فشار خون گویند. فشار خون دارای یک میزان ماکزیمم (فشار خون سیستولی) و یک میزان مینیمم (فشار خون دیاستولی)می‌باشد. در هنگام تعیین و گزارش فشار خون هر دو میزان باید ذکر شود. این میزانها بیشتر بر حسب میلیمتر جیوه و گاهی سانتیمتر جیوه گزارش می‌شود. گزارش فشار خون بصورت عدد کسری است که صورت آن فشار خون سیستولی یا ماکزیمم و مخرج آن فشار خون دیاستولی یا مینیمم می‌باشد.
بیشتر افراد مبتلا به فشار خون (نزدیک به نود و پنج درصد آنها) از نوعی افزایش فشار خون رنج می برند که علت مشخصی برای آن یافت نشده است. به این فرم، افزایش فشار خون اولیه گفته می شود.
پنج درصد باقی مانده مبتلایان به فشار خون افزایش یافته علت مشخصی برای بیماری خود دارند. به این نوع، افزایش فشار خون ثانویه گفته می شود.
علل شيوع انواع ثانويه با ويژگى‌هاى جمعيت مورد مطالعه ارتباط دارد. شايعترين علت پرفشارى خون ثانويه در زنان جوان، مصرف قرص‌هاى جلوگيرى از باردارى است. اما در ساير افراد جامعه بيمارى‌هاى کليوى شايعترين عامل به‌شمار مى‌روند مانند عواملی همچون تنگ شدن سرخرگ کلیوی و یا اختلال در تولید هورمونهای مترشحه از غدد فوق کلیوی ، بیماریهای بافت کلیه در ایجاد بیماری نقش دارند. و یا برخی اوقات ، بعضی ازداروها، موجب افزایش فشار خون می‌گردند. با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

علت فشار خون بالا

برخی از علل فشار خون بالا که در افزایش فشار خون نقش دارند، به شرح زیر است:

 • مشکلات کلیوی
 • تومور غده فوق کلیه
 • نقص مادرزادی قلب
 • داروهای خاصی مانند داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان، داروهای مُسکنی که به صورت آزاد فروخته می شوند و برخی داروهای تجویزی دیگر.
 • داروهای غیر قانونی مانند کوکایین و آمفتامین.

عوارض

فشار خون بالا اگر درمان نشود می تواند منجر به مسائل زیر شود:

 • سخت شدن و آسیب دیدن شریان ها
 • سکته قلبی یا نارسایی قلبی
 • سکته مغزی
 • نارسایی کلیه
 • فشار یا تورم در چشمها که ممکن است منجر به کوری شود.

با کنترل مرتب البته برای مبتلایان به فشار خون بالا راه نجات وجود دارد.

عوامل مؤثر بر فشار خون

که اخیر انجام شده است تقریبا حدود ۸۰ درصد بیماری های قلبی مانند حمله قلبی ، و دیگر بیماری هایی که مربوط به قلب و عروق می باشد در کشور هایی اتفاق می افتد که از درامد کمی برخوردار هستند . تا چه حد از عوامل فشار خون بالا میدانید؟ باید همه ما بدانیم چه دلایلی باعث زیاد شدن فشارخون می شود تا بتوانیم پیشگیری لازم را انجام دهیم . از علت بالا بودن فشار مینیموم یا فشار خون اشاره شده است که می تواند فشار خون را افزایش دهد.
چرا فشار خون بالا می رود؟
از دلایل افزایش فشار خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سن
  افراد مسن به خصوص در معرض خطر بالاتر ابتلا به سیستولیک است. خطر به علت سخت شدن رگها است.
 2. ارثی
  در صورتی که سابقه خانوادگی فشارخون بالا وجود دارد، شاید یک دلیل نگران کننده است. ارثی بودن فشار خون بالا هم می تواند علت فشار خون باشد و ممکن است در سنین پایین به بوجود آوردن فشار خون بالا منجر شود.
 3. جنسیت
  جنسیت از عوامل فشار خون بالا محسوب می شود و میتواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.مردان بیشتر از زنان به فشار خون بالا مبتلا می شوند. این بدان معنی نیست که زنان لازم نیست نگران باشند، خانم ها هم به فشار خون بالا مبتلا می شوند ولی آقایان زیادتر . بنابراین شیوه زندگی و عادات غذایی باید رعایت شود.
 4. اضافه وزن
  از علل بالا رفتن فشار خون وزن اضافه و یا چاقی یکی از علل اصلی فشار خون بالا است، اما از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افرادی که ذخیره چربی در اطراف شکم، باسن و ران دارند در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. حفظ وزن مهم است.
 5. حساسیت به نمک
  برخی از افراد به نمک یا سدیم مصرفی حساسیت دارند ، که باعث می شود فشار خون افزایش یابد. اگر به نمک حساس هستید، تنها گزینه برای ایمن ماندن کاهش مصرف نمک است. بسیار محتاط باشید در مواد غذایی از نمک کم استفاده کنید، قبل از خرید هر گونه مواد غذایی فرآوری شده برچسب آن را مطالعه کتید. غذاهای آماده دارای نمک زیادی هستند.
 6. مصرف الکل
  مصرف زیاد الکل برای سلامتی ضرر دارد. از این رو، از مصرف زیاد الکل برای حفظ فشار خون طبیعی بپرهیزید.
 7. استرس شغلی
  اگر در محل کار به هر دلیل استرس دارید باعث بالا رفتن فشار خون می شود آرامش خود را حفظ کرده استراحت کنید. استرس شغلی یکی از بدترین چیزهایی است که برای سلامت زیان دارد.
 8. بارداری
  در یک مطالعه اخیر، اثبات شد که مصرف منظم قرص های بارداری و یا ضد بارداری فشار خون را بالا می برد.
 9. تنبلی
  زندگی نیمکت نشینی نه تنها باعث کمر درد می شود بلکه فشار خون را بالا می برد. باید فعالیت های ورزش یا هر فعالیتی که به آن علاقه دارید انجام دهید حتی می توانید فقط در محل کار ،کار ساده ای مثل راه رفتن را انجام دهید. این کار یک روش سریع پایین آوردن فشار خون است، فعال بودن به باز کردن رگ های خونی کمک می کند که فشار در رگ ها و عروق در محدوده طبیعی باشد.
 10. داروها
  برخی داروها که برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند دلیل فشار خون بالا باشد. همیشه قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

فشار خون در جوانان

بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار فشارخون بالا می‌شوند، ازاین رو اگر جوانی فشارخون بالا داشته باشد، به نظر عجیب خواهد رسید. بااینکه فشارخون بالا در جوانان بسیار نادر است اما باید فشارخونتان را کنترل کنید. حتی نوزادان هم ممکن است دچار فشارخون بالا شوند.

فشارخون کمتر از 120 روی 80 برای افراد 18 سال و بالاتر نرمال است. مرز فشار سیستولیک 120 تا 139 یا فشار دیاستولیک 80 تا 89 باید تحت کنترل قرار گیرد. فشارخون بالاتر از 140 روی 90 برای افراد بالاتر از 18 سال فشارخون بالا درنظر گرفته می‌شود.

عدد فشارخونی که دکترها برای جوانان بالا تشخیص می‌دهند ممکن است کمتر از آنچه که برای بزرگسالان در نظر می‌گیرند باشد.

برای  نوجوانان زیر 18 سال، فشارخون بالا فشارخونی است که بالاتر از 95 درصد سن، قد و جنسیتشان باشد (به عبارت دیگر، 95 درصد بچه‌ها در یک سن، قد، و جنسیت معین فشارخونی پایینتر از این عدد دارند). اندازه‌گیری بین 90 تا 95 درصد میزان قابل ‌انتظار بالا—نرمال یا پیش پرفشاری در نظر گرفته می‌شود.

احتمال ابتلای نوجوانانی که فشارخون بالاتر از 90 درصد محدوده قابل‌انتظار دارند به مشکل فشارخون در بزرگسالی سه برابر بیشتر است.

دکتر قبل از اینکه تشخیص دهد جوانی دچار فشارخون بالا است، حداقل در سه زمان مختلف فشارخون او را اندازه‌گیری می‌کند. فشارخون بیشتر جوانان در معاینات سالانه آنها اندازه‌گیری می‌شود. دکترها توصیه می‌کند که کودکان بزرگتر که فشارخون نرمال دارند هر سال فشارخونشان را اندازه‌گیری کنند.

اگر فشارخون شما نزدیک به حد بالای محدوده نرمال است یا سابقه خانوادگی فشارخون بالا دارید، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید. دکتر به شما خواهد گرفت که چند وقت یکبار باید فشارخونتان را اندازه‌گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس