High-blood-pressure-in-pregnancy

افزایش فشار خون مادر در طی بارداری که با علایم ورم و پروتئین در ادرار همراه باشد. پره اکلامپسی نامیده می شود. این عارضه به نامهای توکسمی و مسمومیت حاملگی نیز نامیده می شود.اکلامپسی آخرین و شدیدترین مرحله پره اکلامپسی است و زمانی روی می دهد که علاوه بر علائم پره اکلامپسی تشنج نیز روی می دهد،ممکن است حتی منجر به کما و مرگ مادر و جنین شود.زناني که فشار خون حاملگي دارند، دچار فشار خون بالا هستند اما در ادرار پروتئين ندارند. در بسياري موارد فشار خون بالا خفيف است و در مراحل انتهايي بارداري رخ مي دهد. اگر براي شما تشخيص فشار خون بارداري داده شده است پزشک ممکن است پروتئن ادرار شما را مرتب اندازه گيري نمايد که اگر وجود داشته باشد نشانه اين است که فشار خون حاملگي به سمت مسموميت حاملگي پيشرفت کرده است. از هر چهار زن مبتلا به فشار خون بارداري يک زن دچار مسموميت حاملگي مي شود.

فشار خون در بارداری

سه نوع فشار خون بالا در زنان وجود دارد:
فشار خون مزمن: فشار خون بالایی كه قبل از هفته بیستم بارداری یا قبل از باردار شدن ایجاد می شود. گاهی اوقات، یك خانم برای مدت طولانی قبل از باردار شدن، مبتلا به فشار خون بالا است ولی در اولین معاینه پس از بارداری متوجه آن می شود.
فشار خون بارداری: برخی از خانم ها نزدیك به انتهای بارداری دچار فشار خون بالا می شوند. این افراد علائم دیگری ندارند.
فشار خون ناشی از بارداری (توكسمی یا پراكلامپسی): در این حالت اگر درمان صورت نگیرد، مشكلات جدی برای مادر و جنین ایجاد خواهد كرد. این نوع فشار خون پس از هفته بیستم بارداری ایجاد می شود. همراه فشار خون، دفع پروتئین از ادرار، تغییرات خونی و مشكلات دیگری نیز ایجاد می شود.

علائم فشار خون در بارداری

فشار خون بالا در زنان باردار (پره‌اکلامپسی) می تواند فاقد علامت بوده و در هر زمانی پس از هفته 20 حاملگی ایجاد شود ولی در مراحل نهایی حامگی بیشتر دیده می شود. فشارخون برای دو مرتبه با فاصله 6 ساعت بایستی بیش از90/140 باشد.
پره‌اکلامپسی باعث افزایش فشار خون و پروتئین ادرار می‌گردد. برخی از این علائم عبارت است از:

  1. تورم دست و وصورت
  2. سردرد
  3. اختلالات بینایی
  4. درد وسوزش سردل
  5. سرگیجه
  6. تهوع و استفراغ
  7. دلایل فشار خون در بارداری

عوامل

مکانيسم ايجاد فشار خون بالا در زنان باردار با افراد عادي متفاوت است.
چاقي، بي تحرکي، کم تحرکي، مصرف نمک بالا و غذاهاي چرب و سرخ کرده و افزايش سن از عواملي است که باعث مي شود فشار خون افراد افزايش پيدا کند، اما علاوه بر اين عوامل، تغييرات هورموني که به دليل حاملگي در بدن زن باردار ايجاد مي شود، موجب فشار خون بالا مي شود.
علاوه بر اين، تغييرات فيزيولوژيکي نيز در زن باردار رخ مي دهد که با بزرگ شدن جنين همراه است.
اين تغييرات روي عروق، قلب و تمام عملکردهاي بدن زن در طول دوران حاملگي تاثير مي گذارد. ضمن اين که بزرگ تر شدن جنين، روي قسمت هايي از بدن مادر مشکلاتي را ايجاد مي کند.
حال علاوه بر اين تغييرات فيزيولوژيکي، اگر اصول تغذيه اي هم رعايت نشود، فشارخون زن باردار افزايش پيدا مي کند.
به عنوان نمونه اگر مادر باردار نمک بخورد و زمينه افزايش فشارخون هم از قبل داشته باشد، افزايش فشار خون در بارداری تشديد مي شود و اين فرد زودتر دچار افزايش فشار خون مي شود.

خطرات و عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا رگهای خونی رحم که به جنین اکسیژن و مواد مغذی می رسانند را منقبض می سازد. نتیجه ی این عمل می تواند باعث کند شدن رشد جنین شود.
کاهش جریان خون به رحم همچنین می تواند باعث جدا شدن زودرس جفت از رحم گردد . در موارد جدی ، این جدا شدن می تواند باعث خونریزی شدید و شوک گردد که برای مادر وجنین هر دو خطرناک است (حتی در بعضی موارد منجر به مرگ جنین می گردد). شایع ترین علامت جدا شدن زودرس جفت خونریزی پس از 5 ماهگی می باشد. البته خونریزی در هر مرحله از حاملگی را حتماً به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید. در زمان حاملگی، افزایش فشار خون می تواند علامت یک وضعیتی بنام پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی باشد که برای مادر. جنین خطرناک است. البته بسیاری از زنانی که در دوران بارداری فشار خون بالا دارند، مبتلا به پره اکلامپسی نمی شوند.

فشار خون نرمال در بارداری

فشار خون بالا به طور معمول در بارداری از هر 10 مادر 1 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما در ابتدا بارداری اضافه وزن داشتید به احتمال زیاد فشار خون بالا شما به همین دلیل است.
پزشک با استفاده از شاخص BMI (ارتباط بین قد و وزن با شاخصی به نام شاخص توده‌ی بدنی مشخص می‌شود) اضافه وزن شما را تشخیص می‌دهد. اضافه وزن زیاد می‌تواند شانس ابتلا به فشار خون را تا 4 برابر افزایش دهد. اگر شما دچار اضافه باشید پزشک به شما تذکر خواهد داد.
فشار خون را با 2 عدد نشان می‌دهیم؛ مثلا فشار 13 بر 9 (در اصل 90/130).عدد اول فشاری است که خون حین انقباض عضلات قلب دارد- سیستولیک- و عدد دوم فشار خون در حالت استراحت عضلات قلب است – دیاستولیک. فشار خون مناسب در بارداری برای عموم خانم‌های جوان بین 70/110 و 80/120 است و اگر فشار خون خانمی که همیشه فشار خونی در حدود طبیعی داشته در دو نوبت یک هفته از 90/140 بالاتر برود احتمال می‌دهیم که خانم پره‌اکلامپسی داشته باشد.
اما یادتان باشد تغییرات فشار خون هر کس را باید با سابقه فشار خون خود او سنجید مثلا ممکن است در یک برهه زمانی خانمی دچار استرس شود و فشار خون او کمی بالا رود در این حالت نمی‌توان گفت که او به پره‌اکلامپسی مبتلا شده‌است.

مراقبت و درمان فشار خون در بارداری

مراقبت های قبل از زایمان برای شما بسیار مفید است

مطمئن شوید فشار خونتان تحت کنترل است. تغییر شیوه زندگی با کاهش دادن نمک مصرفی، انجام دادن مرتب تمرینات ورزشی و کاهش وزن، در صورتی که اضافه وزن دارید، مفید است.
اگر از داروهای پایین آورنده فشار خون استفاده می کنید، از پزشکتان بپرسید که چه تغییری در مقدار و نوع داروها باید بدهید

و اگر باردار هستید

به طور مرتب برای کنترل و مراقبت های پیش از زایمان به متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید.
از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید، که این امر برای جنین هم زیان آور است.
در صورتی که قضد استفاده از هر نوع دارویی را به هر منظور دارید، با پزشک مشورت کنید.
با پزشک همکاری کنید تا بتوانید پیش از حاملگی و در طول آن فشار خون خود را کنترل نمایید. مراقبت ها و تغذیه بارداری بسیار مهم هستند. بسیاری از زنان مبتلا به فشار خون بالا، فرزندان سالمی را به دنیا می آورند. اگر بیماری های کلیه، گرفتگی رگ های خونی، مقادیر غیر طبیعی هورمون ها، باریک شدن رگ های اصلی خونی یا چاقی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس